Jak wygląda badanie lekarskie przed kursem na prawo jazdy?

Zanim zapiszesz się na kurs nauki jazdy musisz przejść specjalne badanie lekarskie. Gdzie można zrobić takie badanie i na czym ono polega?

Bez badania lekarskiego nie możesz zapisać się na kurs nauki jazdy. Mało tego - nie możesz nawet wyrobić profilu kandydata na kierowcę (PKK).

Badanie lekarskie dla przyszłych kierowców nie są trudne w dodatku trwają bardzo krótko. Trzeba jednak pamiętać, że nie może wykonać ich każdy lekarz, a jedynie ten posiadający odpowiednią specjalizację pozwalającą na wykonywanie badań kandydatów na kierowców. W trakcie takiego badania zdarzyć się może - niezmiernie rzadko - że wykryte zostaną pewne nieprawidłowości wymagające badań specjalistycznych. Wówczas dostaniesz skierowanie do lekarza specjalizującego się w konkretnym problemie zdrowotnym.

W trakcie badania lekarskiego przyszłego kierowcy lekarz ocenia wzrok, słuch, narząd równowagi, układ sercowo-naczyniowy i oddechowy. Badaniu podlega też Twój stan psychiczny. W kręgu zainteresowania lekarza-orzecznika jest też to, czy nie leczysz się na padaczkę lub cukrzycę oraz czy nie nadużywasz alkoholu a także czy nie istnieją inne zaburzenia mogące stanowić ryzyko dla kierowania pojazdem.

W zależności od wyniku takiego badania lekarz może orzec, że istnieją przeciwwskazania zdrowotne do kierowania pojazdami. Lekarz może na przykład nakazać jazdę w okularach lub szkłach kontaktowych. 

Jak długo ważne są badania?

Badanie lekarskie nie jest ważne bezterminowo. O jego ważności decyduje kategoria prawa jazdy o którą ubiegasz się, a także Twój stan zdrowia. Im więcej nieprawidłowości zostało wykrytych przez lekarza podczas pierwszego badania lekarskiego, tym częstszą kontrolę może zalecić lekarz. Najczęściej ważność badania lekarskiego ustalana jest na  15 lat.

Sprawdź czy zdasz teorię. Testy na prawo jazdy takie same jak w WORD

Image: